Концепція розвитку
Комунального дошкільного навчального закладу
компенсуючого типу "Ясла-садок №155 «Дивограй»
Маріупольської міської ради Донецької області" для дітей з порушеннями зору
Спеціальні дослідження, проведені в Україні в останні роки, сприяють подоланню стереотипів у розумінні проблем навчання і виховання дитини з особливими потребами, відходу від концентрації уваги на ураженні
Провідною ідеєю сучасної спеціальної освіти є орієнтація на ефективне використання збережених систем та функцій, здатних взяти на себе компенсаторно-корекційне навантаження, цілеспрямований розвиток психічних процесів, які обумовлюють рівень опанування знань, умінь, навичок та відповідну освіченість дитини, її інтеграцію в суспільство.
Сучасний розвиток суспільства, соціалізація і інтеграція дітей з відхиленнями у розвитку потребують суттєвого оновлення системи спеціальної освіти, її форм і змісту, введення нових педагогічних підходів і інноваційних технологій, психологічного супроводу навчального процесу, а також нових комплексних програм розвитку особистості дитини і її найбільш ефективної і оптимальної соціальної адаптації.
Кожен вид порушення потребує розробки своїх підходів, навчальних планів, змісту, особливої компенсаторно-корекційної роботи, спеціальної методики. Проте загальні закономірності формування особистості, врахування їх при розробці компенсаторно-корекційних заходів, вироблення специфічних схем взаємозв'язків, розривів та прогалин у функціонуванні, розвитку психічних процесів хворої дитини, дозволяє визначити оптимальні шляхи впливу на особистість, забезпечити доступний зміст розвивального характеру та відповідну методику навчання.
Соціалізація дитини з особливими потребами здійснюється у відповідності з оногенетично обумовленими етапами розвитку дитини, яка не має відхилень, проте із можливими змінами у тривалості конкретного етапу.
Концепція функціонування нашого закладу базується на:
-
розумінні особистості дитини з порушеннями зору з урахуванням закономірностей її розвитку;
-
визначенні ступеню компенсаторно-корекційного впливу на розвиток дитини залежно від характеру та глибини ураження (сенсорного, фізичного чи інтелектуального) в умовах спеціального навчання;
-
проектуванні віддалених цілей та результатів навчання і виховання з відповідним змістом, технологічним та матеріальним забезпеченням.
Мета закладу спеціальної освіти:
створення оптимальних умов для досягнення відповідної вікові соціальної зрілості кожною особистістю, розвиток тих здібностей, які потрібні їй і суспільству, досягнення певного рівня освіченості, використовуючи потенціал компенсаторно-корекційних можливостей, включення її в соціально-вартісну активну діяльність, забезпечення тих знань, умінь та навичок, рис характеру, які уможливлюють її нормальне життя в соціумі з урахуванням її віку, часу і характеру порушення (сенсорне, фізичне чи інтелектуальне), його глибини, потреб та потенційних можливостей у відношенні до психофізичних показників розвитку в нормі.
Основними завданнями є:
-
Створення необхідних умов для розвитку особистості дитини з максимальним використанням її потенційних можливостей.
-
Забезпечення розвитку психічних функцій, сенсорних систем збереження і зміцнення фізичного здоров'я дітей.
-
Забезпечення змістової і методичної наступності на різних ступенях навчання.
-
Розробка різних варіантів навчання в межах державного стандарту для дітей залежно від їх потенційних можливостей і збережених функцій.
-
Визначення засобів соціалізації та адаптації, основних принципів корекційного навчання, змісту спеціальних педагогічних технологій.
-
Надання батькам допомоги і підтримки у вихованні дитини з вадами зору.
Принципи виховання та розвитку дітей з особливими потребами умовах закладу:
Гуманізація освіти, її відкритість, що сприятиме створенню таких умов, які допоможуть дітям з проблемами в розвитку задовольнити їх потреби, виходячи з реальних можливостей особистості і вимог суспільства.
Гнучкість освітньої системи дозволяє отримати освіту відповідно до потенційних можливостей особистості.
Варіативність освітніх програм та технологій навчання сприятиме включенню дітей з особливими потребами у відповідну освітню систему. Вона дає можливість працювати за певною програмою, але в різному темпі.
Безперервність і наступність освіти забезпечується від дошкільного до шкільного і позашкільного навчання. Безперервна освіта передбачає мережу пов'язаних між собою навчально-виховних закладів, забезпечує взаємозв'язок і наступність програм, створює простір для різного характеру компенсаторно-корекційних послуг з урахуванням етапів розвитку дитини та характеру взаємодії сім'ї, школи, однолітків.
Компенсаторно-корекційна спрямованість передбачає розуміння закономірностей в розвитку дитини з особливими потребами, пріоритетність розвитку психічних процесів та функцій у зв'язку з опануванням знань.
Психолого-педагогічне супроводження на всіх етапах, соціальна захищеність — це індивідуальна допомога дитині в процесі її становлення.
Адаптація і інтеграція в сучасному світі — це соціалізація відповідно до змісту загальноосвітньої та відповідної індивідуальної програми.
Диференційований та індивідуальний підхід у спеціальних закладах пов'язаний з особливостями і структурою порушень в розвитку, вибором типу школи, освітньої програми, технологій навчання.
Педагогічні кадри, які здатні реалізувати освітні програми за відповідним ступенем і варіантом навчання, повинні мати спеціальну освіту або не спеціальну, підкріплену сертифікатом спеціальної підготовки. Передбачається підготовка і перепідготовка педагогів відповідно до вимог, завдань і змісту освітнього стандарту для спеціальних закладів.
Лікування, реабілітаційна і абілітаційна робота передбачає своєчасну діагностику, поєднання психолого-педагогічної допомоги з використанням апаратного лікування, оздоровчих заходів, загальнозміцнюючих процедур та ін.
Етапи навчально-виховного впливу на вихованців в умовах закладу:
1.Діагностично-адаптаційний (1-3 місяці в залежності від діагнозу та індивідуальних особливостей розвитку)
Завдання:
-
адаптація дитини до закладу і нових видів діяльності;
-
комплексне психолого-медико-педагогічне обстеження дитини в динаміці педагогічного процесу;
-
розвиток комунікативних умінь і навичок;
-
розвиток психічних процесів та функцій компенсуючого характеру;
-
підготовка до навчання у групі однолітків;
-
підбір індивідуальних форм і методів психокорекції і психопрофілактики;
-
розробка діагностичне орієнтованих змісту та методики навчання;
-
формування адекватних сімейних відносин до особливостей навчання і розвитку дитини, максимальне включення сім'ї у педагогічний і корекційний процеси;
-
інтеграція в суспільство.
2. Розвиток та навчання за спеціальною програмою
Мета: здійснення психолого-педагогічної роботи з корекції і компенсації відхилень в розвитку дитини, формування життєвої компетенції.
Завдання:
-
розвиток психічних процесів та функцій;
-
формування основ базових знань відповідно до вікової програми;
-
соціальний розвиток дитини, навичок її спілкування, мови, мислення, емоційної сфери і особистості шляхом образотворчого і музичного мистецтва, фізкультури;
-
початкове допрофесійне навчання з урахуванням потенційних можливостей і інтересів дитини;
-
компенсація і корекція порушень розвитку шляхом психолого-педагогічних (мовних, ігрових, музичних та ін.), лікувальних (апаратного лікування, масажу, лікувальної фізкультури, фізіотерапії, психотерапії та ін.) методик з максимальним використанням засобів індивідуальної корекції в умовах спеціального закладу і сім'ї;
-
інтеграція в суспільство.
В роботі з нашими вихованцями ми використовуємо стандарти спеціальної освіти, в основу яких покладено сучасне наукове розуміння компенсації та корекції, соціальної адаптації дитини з порушенням зору, її інтеграції в суспільство, а саме: розвиток збереженого чуттєвого сприймання, психічних функцій, які, як правило, не підлягають системній науково обумовленій стимуляції, формуванню нових механізмів, здатності до рефлексії, сенсорно-перцептивного та семантичного аналізу, взаємодії з дорослими, мовленнєвої та комунікативної діяльності з акцентуванням уваги на здатності сприймання та розуміння інформації, рухової активності, стимулювання породження позитивних емоцій тощо.
Таким чином, концепція сприятиме розвитку, освіченості дитини з порушеннями зору з урахуванням його потенційних можливостей, максимально повно адаптувати і інтегрувати наших вихованців у суспільство зрячих однолітків в сучасному світі.