top of page

Психологічна характеристика вікових особливостей дітей 4-го року життя

Розвиток самосвідомості і виділення (виокремлення) образу «Я» стимулюють розвиток особистості й індивідуальності. Малюк починає чітко усвідомлювати, хто він і який він. Внутрішній світ дитини наповнюється суперечностями: вона прагне самостійності і в той же час не може впоратися із завданням без допомоги дорослого, дитина любить рідних, вони для неї дуже значущі, але вона сердиться на них через обмеження її свободи.

До оточуючих у дитини формується власна внутрішня позиція, яка характеризується усвідомленням своєї поведінки та інтересом до світу дорослих.

Агресивність і невтомність малюків у цьому віці виявляється в постійній готовності до діяльності. Дитина вже вміє пишатися своїми успіхами й критично оцінювати результати своєї праці. У неї формується здатність до цілепокладання: чіткіше уявити результат, порівняти його зі зразком, визначити відмінності.

У цьому віці дитина вміє сприймати предмет, не обстежуючи його. Таке сприйняття предмета додає дитині здатності повніше відображати навколишню дійсність.


На базі наочно-дієвого мислення до чотирьох років у дитини має сформуватися наочно-образне мислення. Іншими словами, відбувається поступове перенесення дій дитини з конкретного предмета на всі інші.


Як і в ранньому віці, в три-чотири роки у дитини переважає відтворююча уява, тобто дитина здатна лише відтворювати образи, запозичені з казок і розповідей дорослих. Великого значення в розвитку уяви дитини набувають досвід і знання дитини, її кругозір. Для дітей цього віку характерне змішування елементів, змішування реального і казкового. Фанта-стичні образи, що виникають у малюка, емоційно насичені і реальні для нього.

Пам’ять дошкільника трьох-чотирьох років мимовільна, характеризується образністю. Його діяльності більш притаманне пізнавання, ніж запам’ятовування. Добре запам’ятовується тільки те, що було безпосередньо пов’язане з його діяльністю, було цікавим і емоційно забарвленим. Все, що запам’яталося, зберігається надовго.


Дитина не здатна тривалий час утримувати свою увагу на якомусь одному предметі, вона швидко переключається з однієї діяльності на іншу.


В емоційній сфері — ті ж тенденції, що й на попередньому етапі. Характерні різкі перепади настрою. Емоційний стан дитини залежить від фізичного комфорту. На настрій починають впливати стосунки з однолітками та дорослими. Тому характеристики, які дитина дає іншим людям, дуже суб’єктивні.


Проте емоційно здоровому дошкільнику властивий оптимізм.

У три-чотири роки діти починають засвоювати правила взаємостосунків в групі однолітків, а потім паралельно ще й контролюються дорослими.


Стадія ідентичності та сили (3–6 років)


Корисна поведінка батьків:

  • підтримувати дітей у виконанні завдань розвитку;

  • продовжувати створювати атмосферу любові, безпеки, забезпечувати захист;

  • підтримувати дітей у досліджуванні світу речей, людей, ідей, відчуттів;

  • заохочувати дитину радіти тому, що вона хлопчик або дівчинка, вчити, що обидві статі хороші;

  • чекати, що дитина висловлюватиме відчуття і співвідноситиме їх з мисленням;

  • давати дитині інформацію про світ і коригувати помилкову інформацію;

  • відповідати на запитання;

  • забезпечувати прийнятні позитивні і негативні наслідки дій дитини;

  • використовувати такі інструкції, щоб було зрозуміло, хто за що відповідає;

  • заохочувати використання фантазії та відокремлення фантазії від реальності;

  • хвалити за хорошу поведінку;

  • адекватно реагувати на прояви дитячої цікавості до людського тіла і різниці між хлопчиками та дівчатками;

  • зберігати контакт з людьми, які допомагають батькам піклуватися про неї;

  • вирішувати власні проблеми, що виникли на цій стадії, у міру їх прояву.

Шкідлива поведінка батьків:

  • дратуватись;

  • проявляти непослідовність;

  • не вміти чекати, коли діти навчаться думати самостійно;

  • не відповідати на запитання;

  • висміювати рольові ігри або фантазії;

  • реагувати на фантазії дитини як на реальність;

  • використовувати фантазії, щоб лякати або бентежити дитину;

  • вступати з нею в суперечки про те, хто має рацію, а хто не має рації, або що краще чи гірше;

  • ігнорувати дитину.

У багатьох дітей у віці 4 років відбувається визнання себе як особистості, вони внутрішньо відчувають себе дорослими, здатними запам’ятати і переробити безліч інформації, добре володіють мовою, самостійно одягаються, їдять і прибирають за собою іграшки. До того ж вони все ще залишаються маленькими, ще не дошкільнята, але вже і не немовлята. В даний період від батьків потрібно максимум терпіння і делікатності, щоб при необхідності коригувати його поведінку і направляти подальший розвиток.


Розвиток дітей 3-4 років: особливості, норми, заняття і поради


У цьому віці велику роль відіграє особливості дитячої психології, з огляду на яку дорослі можуть грамотно вибудовувати формування здібностей малюка. Розвиток дитини в 4 роки йде за різними напрямками.


Вони стають більш самостійними, починають одягатися без допомоги дорослого. У нормі дитина 4 років повинен вміти наступне, якщо у нього поки не виходить, тоді слід проводити коригувальні заняття.


В 4 роки малюк повинен:

  • багато стрибати і бігати, ходити впевненим кроком, при цьому не човгаючи;

  • під час бігу змінювати темп і прискорення, зберігаючи рівновагу;

  • витримувати біг на відстань від 10 до 20 метрів;

  • бігати протягом 1 хвилини;

  • протягом 3-4 секунд стояти на одній нозі;

  • виробляти стрибки вперед від 2 до 3 метрів;

  • стрибати на одній нозі;

  • зістрибувати з 20 сантиметрової висоти;

  • переступати через маленькі перешкоди;

  • проповзати через низькі предмети;

  • лазити по драбинках на шведській стінці;

  • кидати і ловити м’яч;

  • кататися на велосипеді;

  • не панікувати перед водою;

  • катати м’яч;

  • тримати рівновагу на низькій лавці.

У 4 роки дітей можна записувати в спортивну секцію.


Соціальний розвиток


Дитина 4 років досить допитливий, йому подобаються нові знайомства. Вона уже може здійснювати перші кроки до дружби. Однак, у дітей дружні відносини як легко виникають, так і розпадаються, причому без будь-якої прічіни. Діти даного віку ділять людей на хороших і поганих. Виходячи з психічних даних, було б непогано водити дітей разом грати у двір, одну до одної в гості. Поки у дітей відбуваються спільні заняття та спілкування, у їхніх мам тим часом з’явиться вільний час. У 4 роки у дітей з’являються друзі. На даний час дитина потребує похвали, поваги з боку батьків, вона стає вразлива до зауважень.Саме тому завдання дорослого полягає в тому, щоб коректно підходити до формування характеру малюка. Зараз він навчається ввічливому спілкуванню, увазі, співчуття, звичайно, спираючись на приклад дорослого.


Навчання читання


Дитина 4 років цілком може починати освоювати читання. Однак, починаючи заняття вдома, потрібно орієнтуватися на рівень її усного мовлення. Якщо у дитини розгорнута мова, і вона добре чує і вимовляє звуки, тоді можна починати навчання.


Передусім, необхідно розуміти, що у кожного малюка свій темп сприйняття нового матеріалу. Він здатний грамотно висловлювати свої думки, але на сторінках букваря цілком може забуксували. Не варто тут дратуватися, можна на невеликий час відкласти заняття, можливо він психологічно не готовий до даних навантажень.


Порада: вивчені букви для кращого запам’ятовування можна намалювати, зліпити, приклеїти на холодильник, щоб вони знаходилися як можна частіше перед очима.


Навчати читанню можна за декількома методиками. Дуже популярна в даний час методика Жукової. На сторінках свого букваря вона дає рекомендації батькам, на що краще звернути увагу і пропонує метод переходу від простого до складного.


Не менш популярна методика Зайцева з його знаменитими кубиками. Зайцев пропонує діяти, спираючись на провідну для малюка діяльність — гру. Під час цих занять діти менше втомлюються.


Батьки самі можуть вибрати методику для занять, не має значення традиційна вона або заснована на сучасних підходах. Головне-дитині повинно бути цікаво, веселі заняття сприяють подальшому інтересу в навчанні.


Як навчати математики дитини 4 років


Багато батьків замислюються, як організувати заняття вдома. Адже, коли дитині цікаво, то урок проходить швидко і якісно. Під час навчання рахунку необов’язково сидіти на місці. Можна проходити кількісний рахунок складаючи на кухні тарелкі. Вдома добре закріплюється рахунок під час гри в магазин, для дітей буде цікавий процес оплати за іграшки.


Для дітей 4 років розроблено багато занять, які допомагають закріпити знання про геометричні фігури. Для цього добре використовувати вирізані фігури різного кольору і розміру.

Якщо під час роботи з предметами паралельно збирати картинки, то можна одночасно формувати уяву.


Розвивати майбутнього математика можна збираючи сюжети з нових елементів, наприклад, сонце з 2 напівовалів, а прямокутник з великого квадрата і 2 маленьких.


Розвиток математичних здібностей відбувається під час формування уявлень про поняття «багато» і «один», «більше» і «менше».


Можна грати в «бджілок», що ховаються від ведмедя. Ведмідь — один, а бджілок — багато. На галявину вилетіла бджілка — одна, ще вилетіла — стало дві, ще — три. Скільки стало бджілок на галявинці? Знову багато.


Роль сюжетно-рольових ігор


Гра — це основний вид діяльності для дітей 4 років. У процесі гри відбувається формування дисциплінованості, уваги, уяви, ловкості. Основная фішка даного заняття полягає в тому, що дитина придумує собі роль, і сам її грає, це важливо для подальшої його соціалізації. У грі вона опрацьовує отримані враження і знанія. На жаль, на сьогодняшній день на місце гри приходять комп’ютери, телевізори, смартфони.


Порада: для того, щоб у дітей легше відбувався процес соціалізації, потрібно знаходити час на гру з ними.


Допоможе впоратися з боязню лікарів гра «Лікарня». Причому, у ролі пацієнтів можуть виступати, як звірятка, так і батьки. Непогано спочатку провідну роль доктора вести дорослому, а потім поступово усуватися, при цьому спостерігаючи за ходом подій.


Так само можна грати з малюком 4 років і в «Накривання вечері», «Велике прибирання», «Дитячий сад». До речі, уважні батьки саме під час цих ігор можуть дізнатися про те, що турбує малюка.


Розвиток дрібної моторики


Заняття на розвиток дрібної моторики у дитини 4 років — це запорука її майбутнього інтелекту. Відомі психологи стверджують, що саме в пальчиках знаходиться розум малюка. Якщо у нього хороша моторика, то тоді він має непогано розвинену мову, пам’ять. Такі діти краще міркують, будують пропозиції. Слабо розвинена моторика 4-річок може спровокувати непідготовленість до письма або проблем з мовою. Для розвитку дрібної моторики можна використовувати підручні матеріали: шнурки, капсули від «Кіндер-сюрпризів», гудзики, прищіпки, рис, гречку. Добре розвивають пальчики нанизування намистин на дріт, піраміди на штир, застібання гудзиків, замків, кнопочок, блискавки.


Окремо хотілося згадати про гімнастику для пальчиків. Спочатку заняття можна поплескати в долоні, причому задаючи певний темп і гучність, походити по столу вказівним і середніми пальчиками. Потім нехай великий пальчик привітається з усіма іншими по черзі. На даному моменті можна повторити і назви пальчиків. Дані заняття слід проводити щодня.


Добре розвиває моторику ліплення, малювання, обведення фігури по точках, в літній період-малюнок піском на пляжі. Головна умова результативності — це регулярність занять.


Знання про навколишній світ


Дитина 4 років повинна вже багато знати про себе і про навколишній його світі:

  • знати своє прізвище, ім’я, по батькові, імена мами, тата, бабусі, дідусі, сестер і братів;

  • називати свій вік;

  • назва міста, в якому він живе, домашня адреса;

  • розбиратися з порами року, коли літають метелики, падає сніг, коли на деревах жовте листя, коли тане сніг;

  • мати уявлення про основні явища природи, які опади бувають у літній період, що випадає взимку;

  • розрізняти знайомі побутові прилади і давати їм характеристику: форма, колір, призначення;

  • розрізняти фрукти від овочів;

  • розрізняти домашніх і диких тварин;

  • називати тварин і їх дитинчат.

У даному віці діти прагнуть до самостійності, вони жадають все дізнатися. Основне завдання батьків — це не перешкоджати отриманню нових знань, потрібно давати їм більше самостійності, підтримувати, не зациклюватися на невдачах. Інакше може вирости невпевнена в собі особистість.


Фізичне виховання дітей


Батькам підростаючого малюка дуже важливо підтримати його невгамовну активність, направити енергію в правильне русло. Фізкультура для дітей у 3 роки спрямована саме на створення умов для розвитку витривалою, сильної духом і тілом особистості. Мета занять — прискорити фізичний розвиток, зміцнити здоров’я і встановити міцні взаємини між батьками і дитиною. Організм дитини до 3 років вступає в фазу активного розвитку. У цей період малюк вже може самостійно вибирати напрямок руху, проявляти здатність швидко пересуватися і бігати на короткі расстоянія. Незважаючи на те, що у такому віці діти ще не здатні концентруватися на заняттях і їх увагу важко утримати, вони люблять активні ігри та динамічні вправи. Заняття, які проводяться в ігровій формі, одночасно позитивно позначаються на здоров’ї і формі і на загальному настрої дитини.


Основи фізкультури


Організовуючи заняття фізкультурою дітей у 3 роки, необхідно, в першу чергу, враховувати вікові особливості розвитку організма. Що вміє дитина в 3 роки:


  • самостійно ходити і бігати нетривалий час;

  • стрибати на місці і вперед або назад;

  • кидати м’яч і ловити його з невеликої відстані;

  • контролювати своє тіло і тримати рівновагу;

  • розуміти правила легкої гри і дотримуватися їх певний проміжок часу.

Важливо! Починаючи привчати дитину до фізкультури, потрібно вивчити її індивідуальні особливості, проконсультуватися з лікарем-педіатром. Регулярні і дозовані фізичні навантаження впливають на загальне ставлення дитини до спорту, її здатність витримувати тривалі заняття фізкультурою в дитячому садку і школі. Уже в 3-4 роки батьки можуть зробити вибір спортивної секції, відзначити, до чого у дитини проявляється найбільший інтерес — біг, гімнастика, ігри з м’ячем та іншим інвентарем. Дотримання регулярності занять також допоможе привчити малюків до спортивного режиму, зміцнити скелет і різні групи м’язів, розвинути витривалість і правильний розподіл енергіі. Велику увагу в трирічному віці потрібно звернути на:

  • М’язи спини, ніг — основні зони тренування, від яких залежить загальний розвиток усіх органів, внутрішніх систем, а також хребта і постави.

  • М’язи живота — поліпшення травної системи.

  • Вправи для діафрагми і дихання — сприяють насиченню організму киснем.

Особливості комплексів вправ для трирічних дітей


Основна форма проведення занять у трирічному віці — гра. Діти охоче будуть виконувати вправи, які цікаво показані дорослими.


Їм подобається копіювати тварин, героїв мультиків, досягати поставлених цілей умовно поставленими перешкодами.

Кожну нову вправу потрібно позначати цікавим і веселим назвою, супроводжувати особливою словесної історією і логічно завершувати.


На заняттях лікувальною фізкультурою для дітей 3 років активно використовується додатковий інвентар. М’ячі, лава, палиці — все це розширює простір фантазії для формування комплексу вправ.


Логічно побудований комплекс, у якому кожну вправу динамічно змінює попередня, допоможе опрацювати всі основні групи м’язів, підняти бадьорість духу дитини і зарядити її енергією.


Важливо! Цікавий сценарій для комплексу фізичних вправ перетворить процес на захоплюючу гру і допоможе утримати увагу дитини.


Приклади комплексів вправ


Комплекс 1

  • Розминка — довільна ходьба у середньому ритмі.

  • «Дотягнися до сонечка» — трохи розставивши ноги, встати на одному місці. Потягнутися вгору прямими руками, розправивши плечі. Опустити руки. Повторити 4 рази.

  • «Уклін землі» — трохи розставивши ноги і стоячи на одному місці, нахилити корпус вперед. Потянутись пальцями до підлоги на три рахунки, випрямитися. Повторити 4 рази.

  • «Як пружинка» — стоячи на місці, кілька разів підстрибнути на місці, представляючи себе пружинкою. Повторити 6-8 разів.

  • Заключна вправа — для відновлення дихання. Стоячи на місці, зробити глибокий вдих, уявивши, як вдихається аромат квітки на луговий поляне. Медленно видихнути. Зробити 3-4 вдохи.

Комплекс 2

  • Розминка — довільна ходьба або повільна коротка пробіжка в різних напрямках.

  • «Ловимо дощик» — стоячи на місці, підняти прямі руки вгору і уявити, що на долоні потрапляють дощові краплі. Кілька разів стиснути і розтиснути кулачки. Опустити руки. Повторити 4 рази.

  • «Хованки» — стоячи на місці, уявити, що граємо у хованки. За сигналом сісти навпочіпки, закрити очі долоньками. На три рахунки залишатися в такому положенні. Потім встати. Повторити 3-4 рази.

  • «Годинник» — уявити себе великими годинами. Стоячи прямо і опустивши руки, розгойдуватися в сторони, як велика стрілка. Можна повторювати«Тік-так». Виконати 4-5 нахилів в кожну сторону.

  • Дихальна вправа.

Комплекс 3


  • Розминка — повільний біг або довільна ходьба.

  • «Подивися у віконечко» — стоячи на місці, нахилитися вперед корпусом і уявити, що виглядаєш у віконечко. Повернути голову вліво, вправо, подивитися вперед. Випрямитися. Повторити 4 рази.

  • «Пташка» — уявити себе красивим великимю птахом, встати рівно, виконати кілька стрибків на місці, махаючи при цьому руками. Виконати 4-5 стрибків.

  • «Пташка п’є» — стоячи на місці, нахилитися вперед і повільно опустити і підняти голову кілька разів, уявляючи водопій. Повернутися в початкове положення. Повторіть 4-5 разів.

  • Завершальна дихальна вправа.

Комплекс 4


  • Розминка — ходьба, чергування з повільним бігом.

  • «Обійми» — широко розставивши ноги, підняти витягнуті руки вгору. Розвести їх, як ніби хочеш обійняти себе або маму, показати, як треба обійматися. Міцно обійняти себе, знову підняти руки вгору і повернутися у початкове положення. Повторити 3-4 рази.

  • «Калюжа» — уявити, що однією ногою випадково вступив у калюжу. Пострибати по черзі на кожній нозі, стоячи на місці або навколо себе. Повторити 4-5 разів кожною ногою.

  • «Сховай за спиною» — взяти за спиною м’ячик в руки і погойдатися в різні боки, не показуючи, що заховано. Повторити 6-8 разів.

  • Завершальна дихальна вправа.

Правила виконання вправ

  • Якщо є можливість провести заняття на вулиці — потрібно приділити заняттю 10-15 хвилин, тому що свіже повітря тільки на користь зростаючому організму. У зимовий період комплекс вправ можна виконувати вдома, у провітреному приміщенні.

  • Поступово навантаження повинне підвищуватися, можна додавати нові вправи, збільшувати кількість підходів. Чим дитина старше, тим складніше має бути комплекс.

  • Під час хвороб краще відмовитися від занять фізкультурою, приділивши більше часу відновленню організму.

  • Кожну вправу потрібно супроводжувати цікавою історією, потішками, емоційно розповідати правила виконання. Виконувати комплекс потрібно разом з дитиною, особисто показуючи їй, що потрібно робити.

  • Кожен комплекс варто завершувати вправою, що відновлює дихання.

  • Також під час виконання будь-якої вправи потрібно стежити, щоб дитина дихала носом. Рекомендується постійно нагадувати про момент вдиху і видиху, показувати приклад, як дихати. Здійснюючи нахили і повороти, потрібно робити видих, а повертаючись в початкове положення — вдих.

Вікові особливості дітей у 4 роки


Чотири роки — етап, повний відкриттів для батьків і малюка. А щоб відкриття увінчалися успіхом, вам варто спиратися на вікові особливості дитини, допомагаючи їй розвиватися.

Психологічною особливістю чотирирічної дитини є яскравий прояв «почуттів і чутливості». Як зазначає психолог і педагог Мухіна В.С., «У дошкільному віці, особливо у віці трьох-чотирьох років, почуття панують над усіма сторонами життя дитини, надаючи їм особливого забарвлення і виразності.

Маленька дитина ще не вміє керувати переживаннями, вона майже завжди виявляється у полоні своїх почуттів». Також психолог акцентує увагу на тому, що «почуття дошкільнят трьох-чотирьох років хоча і яскраві, але ще дуже ситуативні і нестійкі». Тому батькам не варто сприймати серйозно занадто емоційну реакцію на події. Іноді діти спеціально пустують, щоб подивитися на реакцію оточуючих і зрозуміти, які емоції у них викликають. Так дитина вчиться розрізняти позитивні і негативні сторони своєї поведінки.


Теперь діти починають усвідомлювати те, що відбувається, більш гостро. У них з’являються нові емоції: сором, образа, розчарування, смуток. Діти у 4 роки стають чуйними: вони вловлюють настрій близької людини і співпереживають. Формуються моральні якості: розуміння, проникливість, доброта, чуйність. Інтелектуальні особливості дитини у 4 роки пояснюються рівнем її анатомічного розвитку. Мозок вже майже дорівнює мозку дорослої людини. Але права і ліва півкулі розвинені у різному ступені: права півкуля, відповідальна за прояв емоцій і почуттів, переважає.


Четвертий рік — час підвищеного інтересу до вивчення світу, прояву пізнавальної активності. Дитина пізнає світ не тільки через книги та іграшки. Настає пора усвідомленого знайомства зі світом під час прогулянки або відвідування дитячого заходу.

Сина чи доньку пора познайомити з алфавітом і простими числами. Навчіть дитину виконувати прості арифметичні обчислення і складати з букв слова.


Важливо регулярно тренувати пам’ять. Наприклад, розкладіть картки з простими зображеннями і попросіть запам’ятати послідовність. Перемішайте і запропонуйте дитині відновити по пам’яті порядок картинок. Найчастіше читайте невеликі дитячі казки та вірші, пропонуйте їх завчити і розповісти напам’ять.

Розвиток мови займає вагоме місце серед особливостей розумового розвитку дітей 4 років. Словниковий запас вже включає приблизно 1500 слів. Головна особливість мови — «переробка» і скорочення почутих слів.


Це ті придумані слова, які викликають сміх і розчулення, наприклад, «копатка» замість «лопатка», «сипед» замість «велосипед». Виправляйте невірні варіанти вимови слів і чітко повторюйте вірні.


Для поліпшення розмовних навичок і підвищення лексикону разом вимовляєте скоромовки, читайте книжки, багато розмовляйте.


У 4 роки приходить усвідомлення статі: хлопчики цікавляться машинками і пістолетиками, а дівчатка — ляльками і прикрасами. Не сваріть дитину, якщо вона цікавиться іграми та іграшками, призначеними для дітей протилежної статі.


Пізнавальні заняття та інтелектуальні ігри допоможуть розкрити таланти і розвинути здібності. Щоб зрозуміти, наскільки рівень інтелектуального розвитку дитини відповідає нормі, ознайомтеся з переліком умінь дітей віком 4-5 років.


Дитина вміє:

  • рахувати від 1 до 10, писати відомі цифри, співвідносити кількість предметів з потрібною цифрою, порівнювати кількість предметів, розпізнавати геометричні фігури.

  • протягом 5 хвилин виконувати завдання, не відволікаючись, збирати конструктор за зразком, ділити прості слова (істота та неістота) на групи, знаходити подібності та відмінності між двома схожими предметами.

  • будувати фрази з 6-8 слів, знаходити предмет за зовнішнім описом, підтримувати бесіду з однолітком або дорослим;

  • користуватися виделкою і ложкою, застібати ґудзики блискавки, зав’язувати шнурки;

  • заштриховувати фігури, не виходячи за контур, розрізняти ліву і праву руку.

Дитина знає:

  • ПІБ, вік та місце проживання;

  • які існують професії (до 5-10), і що кожна з них представляє; овочі і фрукти, як вони виглядають; тварини, комахи, птахи, риби;

  • скільки сезонів у році і чим вони характеризуються.

Основні показники здорового розвитку — вага і зріст. Показники ваги і зросту варіюються в залежності від статі і конституції.


Фізічна особливість дітей 4 років — висока рухливість. Маленьким дошкільнятам подобається перевіряти можливості тіла. Тому можна віддати непосиду в дитячу спортивну секцію, де його будуть вчити координації рухів.


Також не забувайте про рухливі ігри вдома або на свіжому повітрі. Якщо бажаєте з ранніх років привчити дитину до спортивного способу життя, то щодня проводите спільну зарядку. Вона повинна включати прості вправи на різні групи м’язів і не перевищувати 15 хвилин.


Джерело:


Марінушкіна О. Є. Порадник практичного психолога.— Х.: Вид. група «Основа», 2007.

Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
bottom of page