top of page

Консультація для батьків

Збереження та покращення зору
вашої дитини в домашніх умовах

Згідно загальноприйнятим ідеям гігієни зору вважається важливим захищати очі від різноманітних негативних впливів. Яскраве і тьмяне світло, штучне освітлення, різке коливання рівня освітленості, дрібний шрифт та малюнки, розглядання і читання книжок в транспорті, що рухається, читання і малювання лежачи вважається шкідливим для очей.

Батькам необхідно звернути увагу на все це, організовуючи ігри та заняття дитини в домашніх умовах.

Слідкуйте, щоб ваша дитина не нахилялася над робочою поверхнею занадто низько.

Як перевірити правильність цієї відстані? Поставте руку ліктем на стіл, а кінчиком пальців торкніться скроні. Така відстань і повинна бути від очей до робочої поверхні. У маленьких дітей вона дорівнює приблизно 20 - 25 см. Все залежить від довжини руки.

Особливу увагу потрібно приділити освітленню. Воно повинно бути достатньо яскравим, але не прямим, не повинно бити прямо в очі. Лампу ставте з лівого боку столу, а стіл розташуйте зліва від вікна.

Важливим є також питання перегляду дітьми телепередач. Зверніть увагу, як сидить ваша дитина, в якій позі, на якій відстані, як дивиться і скільки часу проводить перед екраном телевізора.

Пам’ятайте, що сидіти потрібно прямо, розташувавши голову на одній прямій з хребтом, на оптимальній відстані від екрану чорно-білого телевізора - 2 - 2,5 м, для кольорових телевізорів ця відстань збільшується до 4,5 м. Нехай ваша дитина частіше моргає і глибоко дихає, що дозволить зняти зайву напругу з очей. Під час реклами очі взагалі потрібно закрити для повного розслаблення.

Тривалість перегляду телепередач чи роботи на комп’ютері не повинна перевищувати 40 хв.

Потрібно ще зазначити, що телевізор не рекомендується дивитися в затемненій кімнаті, але світло і не повинно відбиватися від екрану, воно повинно бути м’яким.

Зір дитини потребує особливої уваги, додаткових занять.

Батькам необхідно в домашніх умовах навчити дитину розслабленню, щоб компенсувати те щоденне напруження, на яке наражаються очі дитини. Насамперед, необхідно точно встановити, яким чином це напруження впливає на зір, щоб вдома можна було проводити спеціальну роботу. Якщо очі косять, то їх можна завдяки розслабленню терплячими заняттями повернути до правильної центровки. Якщо має місце короткозорість, то можливо відновити зір вдалину, привити поступово правильні звички розслабленого бачення так, що більше ця неприємність не повернеться. Якщо ж далекозорі очі не дозволяють працювати на близькій відстані, то можна розслабити прямі м’язи, що сплющують очне яблуко.

Батькам, що бажають зберегти та покращити зір своєї дитини, необхідно запам’ятати і щоденно виконувати з дитиною наступний комплекс вправ.

Методика вправ, рекомендованих для профілактики зорової втоми.

Вправи проводяться 2 - 3 хв. кілька разів на день.

1.    Вихідне положення (В.П.) - сидячи, відкинутися на спинку стільця. Глибокий вдих. Нахилитися вперед до столу, видих. Повториш 5-6 разів.

 

2. В.П. - сидячи, відкинутись на спинку стільця, прикрити повіки, міцно закрити очі, відкрити повіки. Повторити 4 рази.

3. В.П. - сидячи, руки на поясі. Повернути голову вправо, подивитися на лікоть правої руки, повернути голову вліво, подивишся на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення. Повторити 4-5 разів.

4. В.П. - сидячи, дивитися прямо перед собою на віддалений об’єкт 2-3 сек., поставити палець руки на середній лінії обличчя на відстані 15-20 см. від очей, перевести погляд на кінець пальця і дивишся на нього 3-5 сек., опустити руку. Повторити 5-6 разів.

5. В.П. - сидячи, руки вперед, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), слідкувати очима за руками, не піднімаючи голови, руки опустити (видих). Повторити 4 — 5 разів.

6.    В.П. - сидячи, підняти очі до гори, зробиш ними кругові рухи по руху годинникової стрілки, потім - проти годинникової стрілки. Повторити 5-6 разів.

7.    В.П. - сидячи, закрити повіки. Протягом 10 сек. масажувати повіки кінчиками пальців.

8.    В.П. - сидячи. Швидке моргання протягом 1 - 2 хв.

9.    В.П. - сидячи, міцно закрити очі на 3 - 5 сек., потім відкрита на 3 — 5 сек. Повторити 5-6 разів.

Найпростішим способом відпочинку очей є їх закривання на якийсь період часу. Цей метод є засобом першої допомоги і його потрібно застосовувати в першу чергу.

Ще більшого ступеня відпочинку можна досягти, якщо закрити очі і їх долонями обох рук, пальці при цьому мають бути схрещені на лобі. При цьому потрібно домогтися, щоб поле зору перед закритими очима було ідеально чорного кольору, що є запорукою повного розслаблення очей.

Важливе значення для збереження та покращення зору має збалансоване харчування.

Для зору вашої дитини корисні продукти, багаті на вітаміни і калій.

Почнемо з вітаміну «С». Найбільш багатими на вітамін «С» - плоди шипшини, чорної смородини, цитрусові, цибуля, листові овочі.

Дуже важливий вітамін «А». Він утворюється з каротину, що є в моркві, салаті, зелених частинах рослин, чорниці, риб’ячому жирі, яєчному жовтку та ікрі.

Вітамін «В2» також життєво важливий для очей. Цим вітаміном багаті зелене листя овочів, яблука, пшениця, темний рис, пивні дріжджі.

Вітамін «В6» запобігає втомі очей. Джерелом вітаміну «В6» є : капуста, хлібні злаки, жовток яйця, риба всіх видів.

Не можна також забувати про вітамін «В12»: виноград, петрушка, чорнослив, абрикоси, чорна смородина, жовток яйця.

Крім того, необхідно щоденно вживати мед. Він покращує адаптацію очей до темноти, гостроту зору, кольоророзрізнення, розширює поле зору. Ефективність при цьому збільшується, якщо використовувати чорницю, червону горобину з медом, лимонник китайський з медом, морквяний коктейль з медом, а також салат з сирої моркви з волоськими горіхами і медом та т.п. важливий у харчуванні також і калій. Він необхідний для підтримки сили очей. Калій є в яблуках, яблучному оцті, меді.

 Дотримуючись наших порад, ви зможете зберегти і покращити зір вашої дитини.

bottom of page